Sendika Üyesi Nasıl Olunur ?

 

Sendika Üyesi Nasıl Olunur ? Sendika Nedir ? Sendikalı Nasıl Olunur ? Kimler Sendikaya Üye Olabilir ? İşçi veya memur olun sendikaya üye olmanız oldukça kolay. Çünkü öncelikle sendikalara üye olmak serbest. Çalıştığınız işyerinin girdiği hizmet kolunda kurulu bir sendikaya üye olabilmek için kamu görevlileri için 3 nüsha, işçi sendikasına üyelik için 5 nüsha olarak doldurulup imzalanan sendika üyelik formunu sendikaya ya da il temsilciliklerine iletmeniz ve başvurunuzun sendikanın yetkili organınca kabul edilmesi halinde sendika üyeliğini kazanmış olursunuz. Üyelik başvurunuz sendika tarafından otuz gün içerisinde reddedilmediği takdirde otomatikman kabul edilmiş sayılır. Burada kritik konu, sendika üyeliğinin yalnızca bir sendikaya yapılmasıdır. Sendika Üyesi Nasıl Olunur ?

Çalışanlar birden fazla sendikaya üye olamazlar, aksi takdirde üyelikleri geçersiz sayılır. Herhangi bir sendikaya üye çalışan sendikasını değiştirmek isterse önceden bildirimde bulunmak suretiyle mevcut sendikasının üyeliğinden ayrılma hakkına sahiptir.

Bu amaçla çalışanın sendikadan ayrılması isteğine ilişkin çekilme bildirimini noter huzurunda tasdik ettirmesi gerekir. Noter tarafından çekilme bildirimi 3 işgünü içinde ilgili işverene, sendikaya ve bakanlığa gönderilir. Çekilme, notere başvurma tarihinden 3 ay sonra geçerli olduğu için de yeni sendikaya üyelik bu tarihin bitimiyle başlar kabul edilir. Bununla birlikte hiç kimse sendikadan ayrılmaya veya üyelikte kalmaya zorlanamaz. Sendika üyeliğiniz boyunca üyelik aidatlarını ödemeniz gerektiğini unutmayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!