Yahudi Hacı Nasıl Olunur ?

Yahudi Hacı Nasıl Olunur ? Yahudilikte Hac zorunlu olarak yapılması gereken bir ibadettir. İlk zamanlar çok önem verilen bir ibadet değildi hac. Ancak Yahudi devletinin Romalılar tarafından yıkılmasından sonra milli birliğin sağlanması amacıyla daha çok önem verilmiştir. Gerçi günümüzde de sembolik bir mana ifade eden haccın tam manasıyla yapılması için Yahudiler Mesihi beklerler. Özellikle Selahattin Eyyubi’nin Kudüs’ü fethi ile Yahudiler daha rahat hac yapabilmişlerdir. Ayrıca Osmanlı Devleti zamanında İspanyadan gelen Yahudilerin Hac maksadıyla Kudüs’e gitmesinde de çoğalmalar olmuştur.

Yahudi Hacı Nasıl Olunur ?Yahudilikte hac beyt-i mukaddesde yapılmaktadır. Beyt-i Mukaddes denilen yer Süleyman mabedinin bulunduğu var sayılan Kudüs’te bulunan bir alandır. Burası Türkiye’de “ağlama duvarı” olarak da bilinen Batı Duvarı’nın( Burak Duvarı ya da Burak’ın Duvarı olarak da bilinir) bulunduğu bir yerdir. Yahudilikte hac Şavvat (Gül Bayramı), Pasarv (mayasız ekmek, Fısıh) ve Kipur bayramlarında yapılmaktadır. Bu hac körler, kadınlar, akıl ve bedensel hastalıkları olanlar hariç her Yahudi’ye farzdır.

Hac ibadetini yerine getirecek herkes yanında Tanrıya götüreceği bir taktime olmalıdır. Kadın ve çocuklar her ne kadar menedilmiş olsa da kadınlar kocalarıyla, çocuklar anne babalarıyla haccedebilmektedirler. Hac için yapılanlar şunlardır. Ağlama duvarı ziyaret edilir. Bu ziyaret esnasında bir takım ritüeller yerine getirilir. Duvardaki yarıklara isteklerin bildirildiği kağıtlar konur. Meşhur kral peygamber ve veli kimselerin kabirleri ziyaret edilir. Sion dağında Hz Davut’un mezarı, Karmel dağında İlyas’ın mağarası, Meymonides’in mezarı, haham Meir ve talmutik ziyaret edilir.

Yahudiler Süleyman mabedinin batı duvarının karşısında 17 Temmuz akşamından 19 Ağustos’a kadar 23 gün devalı sürer. Bu 23 günün sonunda Yahudiler hacı olurlar.

Okumak İster misiniz ?

Müslüman Nasıl Olunur ?

Müslüman Nasıl Olunur ? Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Müslüman: “İslam dininden olan kimse, Muhammedî, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir