Gezi Yazarı Nasıl Olunur ?

Gezi Yazarı Nasıl Olunur ? Daha teknolojik sormak gerekirse Gezi Blogger Nasıl Olunur ? Hem gezmek, hem de para kazanmak. Hep özenip dururuz oturduğumuz yerden gerek TV’den gerekse gazeteden ya da kitaplardan bu ikisini bir arada yapabilenlere, ama sonuç olarak bu işi birileri yapıyor ve o “bir kişi” neden biz olmayalım?

Belki TV’deki programlarda yer almak istiyoruz. Bunun için radyo,televizyon yada kameramanlık okullarından vs. mezun olmuş olmak gerekebilir. Ancak, bizim burada özellikle üzerinde duracağımız konu, gezi yazarı olmak; yani belki bir gezi blogu belki bir kitap yada gazetede bir köşede yazarak gezmek.

İlk adım yabancı dile hakim olmak. Acun Ilıcalı’nın dünyayı gezdiği programdaki sempatik İngilizcesi gibi değil de hakikaten çok sağlam bir İngilizce ve arkasından İspanyolca ya da Almanca belki de Çince gibi bir dili stepne olarak bilmek gerekiyor. Bu adımı geçip yola koyulursanız, günün birinde bu küçük adım size zor bir engel olarak geri dönecektir büyük ihtimalle. Tabi şansınız çok yaver giderse bunu da bilemeyiz.

Ufak gezi tecrübeleri edinmek işinize yarayabilir. Ancak hem zaman hem de maddi olarak size bir yük getirmesi muhtemel, dolayısıyla elbette şart değil.Gezi Yazarı Nasıl Olunur ?

Günlük tutma alışkanlığı kazanmak işinize yarar. Ama öyle twitterda, facebookta yazmak gibi değil. Gerçekten kağıdı kalemi ya da bilgisayarınızı alıp yazmanız gerekiyor. Bu alışkanlığı kazanmak gezi yazıları kaleme almak için önemli bir adım.

Gazetecilik mesleğiyle ilgili bir şeyler yaptıysanız avantajınız da büyük. “Gazeteci Nasıl Olunur ?” yazımızı tam bu noktada okumanızı tavsiye ediyoruz:

Ancak özel bir konu ya da tarz oluşturmak ve bu yönde işler yapmak sizi başarıya ulaştırabilir. Bunun içinde bir blog açmanız ve blogu popülerleştirmek için uğraşmanız tavsiye olunur. “Stil Sahibi Nasıl Olunur?” yazımız size yardımcı olabilir.

Diğer yazarların, gezginlerin neler yaptığına, neler yazdığına bakın. Evliya Çelebi’yi sakın ihmal etmeyin.
Genel kültürünüzü arttırın, hangi ülkede hangi işaretler kullanılıyor gibi bütün bunlar hakkında bilginiz olsun.
Bundan sonra başarıya odaklanmanız gerekiyor. Sponsor bulma peşinde koşarken işin kendisini unutmayın. Çeşitli maceralara hazırlıklı olun. Birçok yerde tetikte olun ve gezmeye başlayın. Yazılarınız ilgi çekmeye başlarsa sponsorların gelme ihtimali de artar doğal olarak. eğer belli bir miktar sermayeyi riske edebiliyorsanız gezin, yazın. Bir şey kaybetmiş olmazsınız.
Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi gazeteci olabilmek çok önemli. Bu yolda ilerlerseniz başarıya ulaşmanız daha kolay bile olur. Bir köşe yazarıyken, gezgine dönüşmeniz çok daha kolaydır.

Umarız şansınız yaver gider.

2 comments

  1. Gezi yazarlığından çok gezmek için de Güzel , kısa ve öz detaylar.. 🙂 faydalanacağız!!. Ellerinize sağlık , kolaylıklar dilerim…

  2. Hepsi gerçekten büyük zaman alabilen şeyler. Eğer bunları yaparak birleştirebiliyorsanız Gezi Yazarı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!