Papa Nasıl Olunur ?

Papa Nasıl Olunur ? Daha önce ” Başpiskopos Nasıl Olunur ?” yazmıştık. Şimdi de Papa nasıl olunur yazalım. Aslında tabi ki farklı şeyler. Papa, Vatikan’da yaşayan tüm Katoliklerin dini lideri olarak kabul edilir. Dolayısıyla sınırlar üstü siyaset üstü bir etkisi vardır diyebiliriz. Eskiden Halifelerde olduğu gibi. Ruhani liderler hem bu dünya işleri hem ahret ile ilgili işlerle ilgilendikleri için tüm siyasetten üst bir konumları vardır görünmeden.

Papalık bir meslek değildir dolayısıyla bir amaç ya da hedef olarak değerlendirilmemesi gerekir. Belli aşamalardan sonra Papa olunur. Burada bunlara bakalım öğrenebildiğimiz kadarıyla nelermiş bu aşamalar.

Papa olmak için ilk önce Katolik olmak gerekir. Katolik olmayan birisi Papa olamaz. Renginiz ırkınız bu aşamada önemli değildir. Ancak cinsiyetinizin erkek olması gerekir. En azından bugüne kadar hep öyle olmuş. Diliniz ise önemli, şöyle ki; Latinceyi –İtalyanca’dan da bahsediliyor- iyi bilmek durumundasınız.

Daha önce de söylediğimiz gibi bir kariyer olarak düşünülmeyeceğinden belli pozisyonlar da belirlenmemiş Papalığa giden yolda. Fakat elbette din adamı olunması gerekiyor. Burada Kardinal kavramı ön plana çıkıyor ki, Papa’dan önceki en yüksek Katolik din adamı mertebesi olarak düşünülebilir Kardinallik.Papa Nasıl Olunur ?

Son kertede Papa’yı kardinaller seçiyorlar. Bu seçim uzun zaman sürebilmekte. Oldukça kısa sürede de karar verilebilmekte. seçim 3’te 2 çoğunluğun üstüne çıkıldığı zaman sonuçlanmakta.

Kısaca önce papaz olmanız, Katolik olmanız, dil konusunda kendinizi geliştirmeniz. Belli ahlaki duruşları sergilemeniz, öze bir insan olduğunuzun anlaşılması, Vatikan için hayır işleri yapan bir din adamı olmanız ve kardinal olmanız önemli. Ancak teyamüller olduğu için belirli şartların bulunduğunu söylememiz zor.  Fakat teyamüller kanunlardan daha güçlü de olabilmekte.

Sürçü lisan ettiysek affola. Nasilolunur.Net olarak fikirleriniz, eleştirileriniz önemli. Biz bulabildiğimiz kadarını yazıyoruz, eklemek istedikleriniz için lütfen yorum kısmına yazınız.

Okumak İster misiniz ?

Aktivist Nedir ? Aktivist Eyleme Ne Demek ? Aktivist Nasıl Olunur ? Aktivist Kime Denir ?

Aktivist Nasıl Olunur ?

Aktivist Nasıl Olunur ? Diğer bir ismi de eylemcilik olan aktivizm toplumsal bir değişim veya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir