İŞKUR’a Üye Nasıl Olunur ?

İŞKUR’a Üye Nasıl Olunur ? *Bu makalede iş arayanlar için İŞKUR’ a nasıl üye olunacağı anlatılmaktadır.
Malumunuz ülkemizde de işsizlik oranları her geçen gün artmakta. Eğitimli eğitimsiz ayırt etmeden aşağıdaki tabloda TÜİK verileri incelendiğinde ülkemizde işsizlik oranının nedenli yüksek olduğunu görebilirsiniz. 

Günümüzde iş ararken kullanılan yollardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz daha sonrada İŞKUR’a kayıt nasıl olacağınızı açıklamaya çalışacağız.

Özel sektörde iş ararken günlük gazetelerin eleman aranıyor sayfalarını (sarı sayfalar) yada internet üzerinde bulunan iş arama sitelerini kullanıyoruz veya İŞKUR’a kayıt olup İŞKUR tarafından uygun işe yönlendirilmeyi bekliyoruz.

Kamuda iş sahibi olmak içinse malumunuz KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girmeniz gerekiyor. KPSS puanı ile ÖSYM’nin yapmış olduğu genel atamalara müracaat edebileceğiniz gibi KPSS puanında alt sınır olan 60 puanı alırsanız İŞKUR tarafından ilan edilen kamuda işçi kadrolarına başvurabiliyorsunuz.

İŞKUR’ a Üye Nasıl Olunur ?

İŞKUR’a üye yada kayıt olmak için iki yol bulunmaktadır. Kayıt yollarını anlatmaya başlamadan önce İŞKUR’daki işlemleriniz için hiçbir ücret ödemeyeceğinizi hatırlatmak isteriz. Kayıt yolları ;
I.Yol : Bulunduğunuz şehirde bulunan İşkur İl Müdürlüğüne kimliğiniz ve eğitim durumunuzu gösterir belge ile başvurmak. İŞKUR’da görevli personel size kayıt için yardımcı olacaktır.
II. Yol : www.iskur.gov.tr adresinden kayıt olmak. İşkur’a üye olmak için öncelikle www.iskur.gov.tr adresine tıklayınız.

Açılan sayfada üst tarafta bulunan Üyelik butonuna tıklayınız. Karşınıza yeni bir sayfa daha çıkacak. Makalenin giriş kısmında belirttiğimiz üzere iş arayanlar için kayı nasıl olunuru tarif ettiğimiz için yolumuza İş Arayan Üyeliği linkine tıklayarak devam ediyoruz. Butona tıkladığımızda yeni bir sayfa açılacak ve karşınıza Üyelik Sözleşmesi çıkacak ; sözleşmeyi okuduktan sonra sözleşmenin hemen alt tarafında bulunan Onaylıyorum butonuna tıklıyoruz. Artık üyelik işlemlerimiz tam olarak başlamaktadır. Öncelikle kimlik bilgilerimizi giriyoruz, sonra ki işlem eğitim bilgilerimiz, askerlik bilgileri, hobiler ile devam ediyor. Her yeni açılan sayfada bilgileri doğru olarak girdikten sonra ileri butonuna tıklıyoruz.

Unutmayınız girdiğiniz bilgiler sizi doğru işe başvurabilmeniz için büyük önem arz etmektedir.

İŞKUR sizi sadece kamuda istihdam etmenin yanında özel sektörde de istihdam etmek için yönlendirecektir. Bu nedenle yanlış vereceğiniz bilgilerin iş bulmanızı olumsuz etkileyeceğini unutmayınız.

En kısa zamanda size en uygun işi bulmanızı dileriz.

Detaylı bilgi için: www.iskur.gov.tr

Okumak İster misiniz ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ? Aktar baharat, güzel koku, şifalı ve sağlığa faydalı bitkileri hazırlayıp satan kişidir. …

9 Yorumlar

 1. iş arıyorum yurt içi yurt dışı fark etmez,inşaat demir ustasıyım işim yok acil iş bulmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.

 2. ALİRİZACELEBİ

  İs ariyorum amasya suluova is farketmez acil ariyorum

 3. Mustafa Kırıcı

  slm ben 5 yıllık tecrübeli şöfürüm farikalarda inşaatlarda yatılı iş arıyorum yardımarını beklıyorum

 4. slm ben mustafa kırıcı 5yıldır aktif araç kullanırım Esınıfı ehliyet sahibiyim farbrikalarda inşaatalrda yatılı şöfürlük arıyomm yada yurt dışı inşaat firmalrın şöfürlük düz işçilik yaparımm ülke farketmez gurbetçiyim… YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM TŞK

 5. ben 20 yaşındayım.lise bilgisayar proğramcılığı okudum.iş arıyorum.kendime bir yer bulana kadar yatılı hasta bakıcı veya çocuk bakıcılığı yapmak istiyorum.yardımlarınızı bekliyorum.yer olarak ege bölgesini istiyorum

 6. benım geçıcı temızlık işcısıyım sureklı çalışabıleceyım apartman bakıcılığı arıyom

 7. slm ben unüversite ikinci öğretim öğrencisiyim bingölde okuyorum gündüz boşum çalışmak istiyorum ne iş olursa yaparım

 8. ben 22 yaşında elektrık elektronık lise mezunuyum ve engelıyım iş arıyorum

 9. Sanat Tarihi mezunuyum 1 donem ilkokul ogretmenligi yaptim.bir yil halkla iliskilerde dershanede calistim pozisyonuma uygun is ariyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir