Alexa’ya Üye Nasıl Olunur ?

Alexa’ya Üye Nasıl Olunur ? NasılOlunur.Net  ile daha önceden  “Web Sitesi Sahibi Nasıl Olunur? anlatmaya çalışmıştık. Bu işi hiç bilmeyenler için rehber olabilecek bir yazıydı. İşi biraz daha profesyonelleştirmek adına web sitesi açtıktan sonra yapılması gerekenlerden birisi olan site istatistiklerini çeşitli yöntemlerle tutan uygulamalardan birisi olan Alexa’ ya üyelik var sırada.

Önce biraz Alexa nedir ona bakalım…

Alexa kullanıcı deneyimleriyle web sitelerinin sayfa gösterimlerini birleştirerek istatistik tutarak ilgili web sitesinin dünya genelindeki siteler arasında ki sıralamasını, web sitesine başka sitelerden verilen linkleri gösteren bir sistemdir. Genellikle reklam verenlerin reklam vermeden önce uğradıkları web sitesidir diyebiliriz.

Ancak, Alexa çok güvenilir bir sistem değildir, çünkü Alexa Toolbar kurulu bir bilgisayardan sürekli olarak kendi web sitesini ziyaret edenler sitelerinin sıralamasını üstlere çıkarabilirler. DDOS tekniği ile istatistiklerde çok yukarılarda görünebilirler. Ayrıca bunun dışında haber sitelerinin uyguladığı gibi resimli içerik yayınlayarak (her sayfada bir resim bir cümle sistemi)insanların sitenizde çok fazla kalmasını çok fazla sayfa görüntülemesi yapmasını sağlayabilirsiniz.

Alexa'ya Üye Nasıl Olunur ?Peki Alexa’ya nasıl üye oluruz ?

Aslında Alexa’ya üye olmadan da sitenizin ekleneceğini söyleyebiliriz. Çünkü zaten Google botları gibi siteleri gezen Alexa botları elbet sizin sitenizi de fark edecektir ama bunda biraz sabıra ihtiyacınız var…

Ben sabredemem diyenler ise Alexa’ya üye olmak için öncelikle  www.alexa.com adresine giriyor. Sağ üst köşeden Create an Account yazısına tıklıyor.

Email adresinizi ve kullanıcı adınızı yazarak Register butonuna tıklıyorsunuz. Sonra sistem sizin mail adresinize hesabınızı aktifleştirebilmeniz için bir link gönderiyor. E-mail adresinize girerek hesabınızı onaylıyorsunuz ve tekrar alexa.com a geliyorsunuz. Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapıyorsunuz.

Alexa‘ya kayıt olduk peki ya sitemizi nasıl ekleyeceğiz?

Alexa’ya sitenizi eklemek için sağ üst köşeden Dashboard kısmına giriyorsunuz. Sonra çıkan sayfada + Add a Site butonuna tıkladıktan sonra size sunacağı üyelik tiplerinde birisini seçiyorsunuz (genelde ücretsiz seçilir). İstediğiniz üyelik tipine göre Sign Up butonuna tıklıyor ve sitenizin adresini oraya yazıyorsunuz. Continue butonuna tıkladıktan sonra sistem  bir kod veriyor o kodu alıp sitenizin şablonunda <head> kodunu bulup hemen altına ekliyorsunuz. Ekledikten sonrada tekrar Alexa’ya girip doğrulama işlemi yapmanız gerekiyor. Onun içinde  Verify my ID‘e tıklamanız yeterli.

Siteniz artık Alexa’ya kayıt oldu şimdi tek gereken sitemizin onaylanmasını beklemek.

Okumak İster misiniz ?

Aktivist Nedir ? Aktivist Eyleme Ne Demek ? Aktivist Nasıl Olunur ? Aktivist Kime Denir ?

Aktivist Nasıl Olunur ?

Aktivist Nasıl Olunur ? Diğer bir ismi de eylemcilik olan aktivizm toplumsal bir değişim veya …

1 Yorum var

  1. Selam,

    Alexa kaydını başaramadım, ücretsiz seçenek planlardan kaldırılmış.

    Alternatif bir site varmı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir