Snob Nasıl Olunur ?

Snob Nasıl Olunur ? Snob, çoğu zaman züppe olarak nitelendirilse de aslında anlamı çok geniş ve tüm dünyada oldukça yaygın bir durum.

Bizim anladığımız kadarıyla snopluk, statü kavramı ile birlikte ele alınması gereken bir kavram. Özellikle Alan de Botton’un Statü Endişesi kitabından esinlendiğimizi de belirtelim.

Snob dediğimiz kişi sürekli olarak toplumdaki üst sınıflara ve onların yaşam tarzlarına özenir ve onlara saygı gösterirken, madalyonun öteki yüzünde alt tabakaları aşağılayıcı bir tutum gösterir olduğunu da belirtelim.Aslında çevrenize ve hatta kendinize baktığınızda birçok snop özelliğini yakalayabilirsiniz. Snoblar sürekli olarak daha fazlasını ister ve doğanın düzeninin güçlünün zayıfı ezmesi çevresinde oluştuğu düşüncesine yakındırlar. Cloud Atlas filmindeki gibi biraz. Bu da tabi ileriki aşamalarda insanlıktan çıkmak gibi sonuçlar doğurur.

Günümüzdeki anlamıyla snopluk, ambalajın iyi olması, hayat standartlarının başkaları tarafından belirlendiğini göz ardı ederek artırılma isteği gibi faktörlerle de açıklanabilir.

Snob olmak için toplumdaki sınıfsal yapıları kabullenmek, kendi sınıfından olanlarla bir mücadeleye girerek, daha fazla mal varlığını bir başarı olarak görmek, beklentileri artırarak mutsuzluğun pençesine düşmek gibi özelliklere sahip olmak gerekir.

Snobluk küresel bir kavramdır ve modern çağ insanını çok iyi anlatır. Snoblar kıskançlığın pençesine düşmüştür hatta düşürülmüştür.

İngiliz kraliyet ailesinin yaşamı, ünlülerin magazin programlarındaki görüntüleri, zenginlerin başarı hikayeleri snopların en sevdiği şeylerdir ve bu şeyler snoplara belki de asla gerçekleştiremeyecekleri şeyler için umut aşılar. Kendi hayatlarını ve kendilerini tanımanın ve bunları kabullenmelerinin önünü kapatarak, toplumsal sınıfların oluşması için gereken bilinci sağlarlar. Snoblar ne kadar kazanırsa kazansın, nerede yaşarlarsa yaşasın, ne giyinirlerse giyinsinler, hep üst tabakadan olmak için çalışır, bunun hayalleriyle yaşar ve her insan gibi de bir gün ölürler.

Snoblar ihtiyacı olmadığı bir dolu alışveriş yaparlar sırf gösteriş olsun diye.

İçimizdeki snobun farkına varalım. Sonrası ise size kalmış.

Okumak İster misiniz ?

Müslüman Nasıl Olunur ?

Müslüman Nasıl Olunur ? Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Müslüman: “İslam dininden olan kimse, Muhammedî, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir